UTRATA PRZESTRZENI
Daje to wyobrażenie warunków panujących w tym małym województwie, zajmującym ok. 3 proc. powierzchni kraju, na które przypada 30 proc. pyłów emisji krajowej, i 40 proc. gazów, w którym żyje…
Daje to wyobrażenie warunków panujących w tym małym województwie, zajmującym ok. 3 proc. powierzchni kraju, na które przypada 30 proc. pyłów emisji krajowej, i 40 proc. gazów, w którym żyje…
W dziedzinie ochrony przyrody, podobnie jak w ochronie zdrowia lepiej, a często i łatwiej jest zapobiegać złu niż je usuwać. Lepiej nie -tworzyć hałd, niż je likwidować. Oblicza się, że…
Istnieje takie, można powiedzieć, wzorcowe przedsiębiorstwo, które zajmuje się łupkami węglowymi. Kamień ten był do niedawna zupełnie nieprzydatny, choć po zmieleniu można stosować go do wypełniania wyeksploatowanych kopalń. Jednakże robi…
Tak było od stuleci i nikogo to nie niepokoiło, bo kopalni było mniej, a miejsca na hałdy zaacznie więcej. Dziś sytuacja się zmieniła. Do ściśle ograniczonych zasobów przyrody należą nie…
Przyznajmy, gwoli prawdomówności, że przyczyną tej działalności nie była gwałtowna potrzeba ochrony środowiska przyrodniczego i ludzi przed uciążliwością hałd. Chodziło o węgiel zawarty w łupkach. Metodę oddzielania węgla z odpadów…
Oprócz efektów technicznych i ekonomicznych uzyskuje się jeszcze efekty przyrodnicze: zmniejsza się zużycie gliny, a więc mniejsze są dziury w ziemi wokół cegielni.Łupek jest cennym dodatkiem również dla przemysłu cementowego.…
Łupkoporyt ma zastosowanie jako materiał konstrukcyjny łub izolacyjny do wytwarzania elementów budowlanych. Największa masa kamienia odpowiednio zmielonego wraca pod ziemię jako materiał podsadzkowy. Trudno byłoby odpowiedzieć, który z wymienionych produktów jest…
Zaoszczędza się także surowców kopalnych, przecież glin i piasków nie mamy w ilościach nieograniczonych, a także pieniędzy na bardzo kosztowną i powolną rekultywację hałd i wyrobisk.Zakłady Haldex nie przerabiają nawet…
Tak powinny i tak będą musiały pracować w przyszłości wszystkie nowoczesne zakłady przemysłowe, wzorując się na przyrodzie, która — mówiąc językiem przemysłowym — produkuje bez odpadów. Górnictwo to nie jedyny twórca…
Każda elektrownia i elektrociepłownia stwarza ten sam problem: potrzeba setek hektarów pod składowiska popiołu. I nie ma takiego miejsca, gdzie nie byłyby one bardzo uciążliwe, chyba że lokuje się je…